„Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczpospolitej”

W dniu 18 marca 2022 r. o godzinie 12.00 w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Sieradzu odbył się kolejny etap wojewódzkiego konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczpospolitej” . Został on zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przy współudziale Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach i Zgierzu. Głównym celem konkursu jest upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnianie wiedzy historycznej o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej.

Uczniowie ze szkół podstawowych z klas V-VIII mieli możliwość zaprezentować swoją wiedzę historyczną w teście wiedzy ogólnej. Poziom był niezwykle wysoki, ponieważ w eliminacjach regionalnych wzięło udział 22 uczniów z powiatów: sieradzkiego, wieluńskiego, poddębickiego, zduńskowolskiego, łaskiego, pajęczańskiego i wieruszowskiego. Wszyscy zaprezentowali wspaniałą wiedzę historyczną. Do kolejnego etapu konkursu na szczeblu wojewódzkim zakwalifikowali się:

1. Amelia Pańczyk – Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Kłódnej
  2. Bartosz Włodarczyk – Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Zduńskiej Woli
  3. Aleksandra Grabarczyk – Szkoła Podstawowa im. K. Deki-Deczyńskiego w Pęczniewie
  4. Zuzanna Soboń – Szkoła Podstawowa im. K. Deki-Deczyńskiego w Pęczniewie
  5. Marta Barczyńska – Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Zduńskiej Woli
  6. Aleksandra Dominiak – Szkoła Podstawowa im. K. Deki-Deczyńskiego w Pęczniewie
  7. Jakub Przybylski – Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Zduńskiej Woli

Drugą kategorią konkursową był komiks o Żołnierzach Wyklętych , ze szczególnym uwzględnieniem postaci z województwa łódzkiego. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonali niesamowicie piękne i estetyczne prace plastyczne niosące jednocześnie niezwykły przekaz historyczny. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie, a by wyłonić 3 prace, które wezmą udział w etapie wojewódzkim. Nagrodzone prace należą do:

1. Ida Freus – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Siemkowicach
  2. Kinga Cichowlas – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Noblistów w Pajęcznie
  3. Karolina Stachera – Szkoła Podstawowa im Marcina Bielskiego w Białej

Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników etapu szkolnego i regionalnego za kreatywność i pomysłowość.