Ogólnopolski Finał „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”

Marta, Maciej i Przemysław – drużyna z województwa łódzkiego wygrała finał VIII edycji Olimpiady Solidarności. Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu odbyło się w Sieradzu.

Finał „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” zgromadził 48. uczestników z 16. województw wraz z 16. opiekunami. Uczniowie szkół ponadpodstawowych zmagali się najpierw na etapie szkolnym, a następnie na wojewódzkim. Zorganizowany w Sieradzu wielki finał składał się z dwóch części: przygotowania i publicznej obrony prezentacji multimedialnej oraz egzaminu ustnego.

Finaliści stworzyli 15-minutowe filmy, do których przygotowywali się wcześniej w Gdańsku, podczas warsztatów filmowych, dziennikarskich, kreatywności i autoprezentacji.

W czasie ostatnich eliminacji olimpijczyków odwiedził Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Gala, podczas której ogłoszono zwycięzców olimpiady, została zorganizowana 8 czerwca w Teatrze w Sieradzu. Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentował na niej Zbigniew Ziemba, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. Obecny był również Waldemar Flajszer, Łódzki Kurator Oświaty, Rafał Matysiak – Wiceprezydent Sieradza, Związkowcy z NSZZ „Solidarność” Województwa Łódzkiego i Podregionu Ziemi Sieradzkiej oraz NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Nie brakowało dyrektorów i naczelników  zaprzyjaźnionych z CREWŁ w Sieradzu placówek i instytucji. W gali uczestniczyła również Przewodnicząca Rady Miasta Sieradza Urszula Rozmarynowska, Radni Rady Miasta Sieradza i Rady Powiatu Sieradzkiego.

Decyzją jury, ogólnopolski konkurs wygrała drużyna z Łódzkiego: Marta Taras z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie, Maciej Kaczuba z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Przemysław Maruszewski z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Sieradzu.

Kolejne miejsca zajęły drużyny z Lubelskiego i Wielkopolskiego.

Zwycięzcy otrzymali indeksy na stacjonarne uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Jak co roku, nagrodami pieniężnymi, zostali też uhonorowani nauczyciele trzech pierwszych drużyn.

Organizatorem konkursu była Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska. Współorganizatorami: Urząd Miasta Sieradza i Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu.

Województwo Łódzkie jako jedyna jednostka samorządu terytorialnego sfinansowało Olimpiadę, doceniając tym samym wielki zapał i zaangażowanie wspaniałych młodych ludzi z całej Polski, zafascynowanych najnowszą historią Polski.

Wysoki poziom wiedzy tegorocznych olimpijczyków podkreśla również Pan Łukasz Goldman – Dyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu, które współorganizowało etap ogólnopolski i finał „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”. Pan Dyrektor zauważa, że „młodzież włożyła ogromny wysiłek w poszczególne etapy egzaminacyjne, gruntownie poznała materiał źródłowy i broniła swoich racji w trakcie drużynowych prezentacji w dniu poprzedzającym galę finałową. Aż miło było słuchać” – dodaje Pan Goldman.