Historia lokalna jako klucz do własnej tożsamości

10 czerwca 2024 r. w gościnnych progach Muzeum Ziemi Wieluńskiej obyła się konferencja metodyczna „Historia lokalna jako klucz do własnej tożsamości”. Konferencja została przygotowana przez zespół doradców metodycznych pod kierunkiem  mentora zespołu – pani Jadwigi Wysockiej. Skierowana była do nauczycieli różnych specjalności. Temat okazał się interesujący dla 50 osób.

Gości przywitała pani Ilona Lewandowska – wicedyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu.

Dyrektor Muzeum – pan Jan Książek opowiedział o zawodach wykonywanych w dawnym Wieluniu.

Następnie pan profesor Tadeusz Olejnik podzielił się z uczestnikami konferencji swoimi wspomnieniami i swoją wiedzą o II wojnie światowej.

Po przerwie kawowej pani Jadwiga Wysocka dokonała prezentacji zespołu doradców metodycznych. Pani Renata Błaszczyk – doradca metodyczny doradztwa zawodowego – pokazała, jak wykorzystać aplikację menti.com i kody QR.

Gościem konferencji była pani Ewa Marciniak – Kulka, aktualnie kierownik praktycznej nauki zawodu w ZSCKR w Sędziejowicach, a wcześniej wicedyrektor Centrum i opiekun doradców metodycznych. Pani Ewa Kulka zachęciła nauczycieli do korzystania z materiałów wypracowanych przez doradców w poprzednim roku szkolnym. Zasoby zeszytu metodycznego, dostępne na stronie Centrum, przedstawiła też pani Karolina Frejek – doradca metodyczny historii.

Do działań innowacyjnych w swoich szkołach zachęcały nauczycieli panie: Dorota Żuberek – doradca metodyczny matematyki, Małgorzata Żuchowska – doradca metodyczny języka polskiego i Marlena Karaś – doradca metodyczny kształcenia specjalnego.

Uczestnicy konferencji mogli też zwiedzić wystawy Muzeum Ziemi Wieluńskiej.