8 listopada 2023r. w Zespole Szkół Nr 1 w Wieluniu, ul. Wojska Polskiego 32 odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów ze szkół podstawowych w Kraszkowicach, Konopnicy, Osjakowie, Czarnożyłach i Białej, realizowane w ramach projektu LLL – “Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształceniazawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”, przygotowującego modelowe rozwiązania współpracy szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zakresie kształtowania kompetencji działania we współpracy, planowania pracy i oceny efektów działania w zakresie doradztwa zawodowego.
Uczniowie, po wcześniejszej diagnozie predyspozycji zawodowych, przeprowadzonej w swoich szkołach przez nauczycieli doradców zawodowych zostali podzieleni na 5 grup międzyszkolnych, zgodnie z określonymi predyspozycjami. Każda z grup skierowana została na zajęcia warsztatowe, pozwalające przeżyć to, co związane jest z wykonywaniem zaplanowanego wycinka pracy w określonym zawodzie z zastosowaniem strategii projektu edukacyjnego. Realizowane one były w branżach: budownictwo, architektura krajobrazu, logistyka, gastronomia i ekonomia, gdzie pod okiem nauczycieli zawodów, przez 1,5 godziny uczniowie wykonywali określone zadania. Po przerwie uczniowie zmienili pracownie i przez kolejne 1,5 godziny mogli doświadczać zadań z innej z pięciu wymienionych wcześniej branż.
Uczestnicząc w zajęciach warsztatowych uczniowie wykonywali między innymi:
Warsztaty budownictwa i aranżacji wnętrz – ćwiczenia w malowaniu fragmentów ściany techniką emulsyjną i przyklejaniu tapety, tworzenie przy pomocy farby i pigmentów określonych kolorów, dopasowywali nazwy do sprzętów budowlanych, przygotowywali zaprawę murarską.
Warsztaty z architektury krajobrazu – rysunki z zastosowaniem siatki kwadratów i następnie z wykorzystaniem różnych technik barwnych, zakładali mini ogrody w szkle oraz projektowali tereny zieleni za pomocą programu Gardenphilia Designer.
Warsztaty logistyczne – ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych: Formowanie ładunku na palecie, rozpoznawali znaki manipulacyjne na palecie, transportowali ładunki przy pomocy modelu suwnicy bramowej i przenośnika taśmowego. Pracowali z aplikacją Goodloading: Załadunek na naczepę.
Warsztaty gastronomiczne – przygotowali danie główne i deser, uczyli się dekoracji mono porcji, ćwiczyli układanie dania na talerzu, przygotowując własną kompozycję.
Warsztaty ekonomiczne – ćwiczenia w generowaniu umów cywilno-prawnych i rachunków, wypełniali druki w formie papierowej, prowadzili symulacje biznesowe, rozmawiali z uczniami rocznikowo wyżej, ćwiczyli w programie magazynowo – sprzedażowym Subiekt.
Wszystkie działania rejestrowane były przez osobę, która przygotowała materiał filmowy, prezentujący efekty zrealizowanych warsztatów.
Po zakończonych zajęciach warsztatowych wszyscy zebrani skorzystali ponownie z przygotowanego cateringu i zebrali się na sali konferencyjnej.
Pracownice CREWŁ w Sieradzu przeprowadziły ewaluację zajęć wśród uczniów szkół podstawowych oraz diagnozę ich potrzeb w zakresie umiejętności, które chcą rozwijać na zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego.
Poprowadzono również dyskusję otwartą, pytając o wrażenia z tak odbytych warsztatów. Wypowiadający się nielicznie na forum uczniowie szkół podstawowych zwrócili uwagę na atmosferę szkoły i nastoletnich kolegów z ZS Nr1- rówieśniczych doradców, którzy towarzyszyli im przez cały czas trwania warsztatów. Uczniowie byli też zachwyceni swoimi umiejętnościami, których nie spodziewali się odkryć w tak krótkim czasie. Osoby uczestniczące w warsztatach gastronomicznych, szczególnie chłopcy, zachwyceni byli „odczarowaniem ryby, która zyskała przyjazny smak” i wyczarowanymi własnoręcznie deserami.
Nauczyciele opiekunowie grup uczniowskich przyglądali się pracy warsztatowej swoich wychowanków i również pozytywnie wypowiadali się o ich aktywności, zwrócili uwagę na to, że pasja to 98% sukcesu. Podkreślali też, że zawsze warto pytać i próbować nowych rzeczy, a zaangażowanie i ciekawość poznawcza zaprocentują zawsze w toku dalszej edukacji.