OFERTA EDUKACYJNA NA FERIE ZIMOWE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu – codziennie w godzinach 10:00 – 11:00

I TYDZIEŃ

• Międzynarodowy Dzień Puzzli

Układanki i łamigłówki dla grup zorganizowanych. Dla chętnych możliwość zmierzenia się z ułożeniem obrazu z puzzli (6000) wśród najwspanialszych książek.

• Dzień Rogalika

Zajęcia polegające na tworzeniu przepisu na najpyszniejszego rogalika oraz warsztaty plastyczne z wykorzystaniem masy solnej.

• Karnawał z Książką

Zajęcia zapoznawcze z motywem balu w literaturze dziecięcej. Projekcja bajki „Kopciuszek” i zabawy taneczne z książką. Mile widziane karnawałowe przebrania.

• 01.02   – Biblioteczny Dzień Zimowy

Zajęcia omawiające bezpieczeństwo podczas zimowych zabaw, zapoznanie ze sportami zimowymi – zimowy tor przeszkód.

• 02.02 – Dzień Pozytywnego Myślenia

Zajęcia poruszające temat przyjemnych i nieprzyjemnych emocji oraz gry i zabawy wykorzystujące techniki radzenia sobie z uczuciami.

II TYDZIEŃ

• 05.02 – Dzień Niedźwiedzia

Zajęcia oparte na słuchaniu bajki z płyty winylowej oraz niedźwiadkowe gdy i zabawy.

• 06.02  – Zimowa podróż do świata zmysłów

Zajęcia z wykorzystaniem zabaw sensorycznych oraz tworzenie sensorycznej książki.

• 07.02 – Zimowo, logicznie i sportowo wśród książek

Zajęcia oparte na rozwiązywaniu zagadek ukrytych w książkach oraz pokonaniu zimowego toru przeszkód.

• 08.02  – Tłusty Czwartek w Bibliotece Pedagogicznej

Zajęcia omawiające tradycje związane z Tłustym Czwartkiem oraz warsztaty plastyczne.

• 09.02 – Zimowy świat bajki

Zajęcia z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych. Słuchanie zimowej bajki oraz tworzenie tematycznych zakładek.

Planowane poniżej zajęcia feryjne odbywać się będą w godzinach pracy danej Filii:

Filia Poddębice

• Teatrzyk kamishibai przedstawia polskie legendy:

„O śpiących rycerzach w Tatrach”, „Legenda o Białej Damie z kórnickiego zamku”, „Legenda o Królu Kruków” (Poznań), „Legenda o smoku Wawelskim”, Legenda o Bazyliszku”

• Zimowe opowieści

Zajęcia plastyczno-edukacyjne w oparciu o baśnie np. Ch.H. Andersena „Królowa Śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami”, lub baśń ukraińską pt. „Rękawiczka” (z teatrzyku kamishibai).
Baśnie będą inspiracją do rozmów na temat bezpieczeństwa w okresie zimy.

Filia Łask

• Podróże kropki – zabawy  na koncentrację – wg zgłoszeń;
  • Zrób własną zakładkę warsztaty dla  dzieci – wg zgłoszeń;
  • Zaczarowane rysunki – w świecie wirtualnej rzeczywistości  – zajęcia dla dzieci;
  • Świat w zimowej szacie  – zajęcia z teatrzykiem kamishibai  – wg zgłoszeń;
  • Poczytajki dla dzieci – zajęcia biblioterapeutyczne – zajęcia dla grup przedszkolnych – wg zgłoszeń.

Filia Pajęczno

• Zabawy i łamigłówki dla małej główki – zajęcia edukacyjne kształtujące spostrzegawczość,  uważność,  cierpliwość i umiejętność współpracy;
  • W świecie „zimowej” poezji dla dzieci – zajęcia literacko-plastyczne. Głośne czytanie wierszy o „zimowej” tematyce połączone z wykonywaniem prac plastycznych;
  • Słuchamy i oglądamy! – feryjne spotkania z bajką i baśnią – zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem tradycyjnej postaci książki i teatrzyku kamishibai rozwijające zainteresowania czytelnicze dzieci.

Filia Wieluń

• Teatrzyk kamishibai zaprasza! – zajęcia czytelnicze dla najmłodszych;
  • Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe – zajęcia edukacyjne;
  • Co jeśli się zgubię? Jak zachować się w tłumie – zajęcia edukacyjne;
  • „Coś z niczego” – warsztaty plastyczne (dla różnych grup wiekowych, w zależności od zgłoszenia).

Filia Wieruszów

• Ferie z bajką
  • Teatrzyk kamishibai
  • Zimowa rozrywka na niepogodę – układanie puzzli.

Filia Zduńska Wola

• Grupy przedszkolne – Bajkowa biblioteka;
  • Klasy I-III – Zima z książką oraz Biblioteczny pokój zagadek;
  • Klasy IV-VI – Zrelaksuj się… w bibliotece;
  • Szkoły ponadpodstawowe – Złap oddech – intelektualny relaks i odpoczynek w bibliotece;
  • Dla wszystkich kategorii wiekowych – Gry i zabawy bez prądu.