worzenie oddziałów sportowych to bardzo ciekawa propozycja szkoły skierowana do potencjalnych uczniów i ich rodziców. Sam pomysł to jednak początek bardzo wymagającego przedsięwzięcia i często sama presja i determinacja dyrektora szkoły, nauczycieli wychowania fizycznego bądź środowiska rodziców nie wystarczą.
Aby szkoła mogła planować tworzenie oddziałów sportowych należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
➢ czy szkoła posiada odpowiednią infrastrukturę (sale gimnastyczne, boiska wielofunkcyjne, siłownie) i sprzęt sportowy, który umożliwi realizacje programów szkoleniowych?
➢ czy nauczyciele wychowania fizycznego posiadają odpowiednie dodatkowe uprawnienia instruktorów bądź trenerów i czy mają doświadczenie w szkoleniu sportowym dzieci i młodzieży?
➢ czy w szkole bądź okolicy funkcjonuje klub sportowy, z którym szkoła mogłaby podjąć współpracę na zasadach porozumienia?
➢ czy nauczyciele wychowania fizycznego są świadomi, że w oddziałach sportowych będą zobligowani realizować co najmniej dwa programy: ogólny program wychowania fizycznego (3 godz.) i program lub programy szkolenia sportowego w zależności od ilości wybranych sportowych dyscyplin wiodących (min. 6 godz.)?
➢ czy nauczyciele wychowania fizycznego, instruktorzy i trenerzy są zdecydowani na współpracę ze związkami sportowymi dyscyplin wiodących w tworzonych oddziałach sportowych?
➢ czy nauczyciele, instruktorzy i trenerzy zdają sobie sprawę, że szkoląc sportowo dzieci i młodzież, będą zobligowani do uczestniczenia we współzawodnictwie w ramach ogólnego systemu sportu młodzieżowego?
➢ czy kadra pedagogiczna, jak i rodzice, są świadomi że szkolenie sportowe wymaga współpracy choćby z lekarzem sportowym, fizjoterapeutą, dietetykiem i psychologiem?
➢ czy jesteśmy gotowi na pozyskiwanie sponsorów, darczyńców, mentorów i wolontariuszy w celu lepszego funkcjonowania naszych „sportowców”?
To tylko podstawowe pytania, które powinny skłonić do refleksji szkoły potencjalnie zainteresowane tworzeniem oddziałów sportowych. Jednak pozytywne odpowiedzi na ww. pytania mogą utwierdzić w przekonaniu, że pomysł na tworzenie oddziałów sportowych to „strzał w dziesiątkę”.
Szkoły zainteresowane tworzeniem oddziałów sportowych mogą, a nawet powinny, skorzystać z pomocy doradcy metodycznego, który skutecznie zdiagnozuje możliwości placówki oraz rozwieje pojawiające się wątpliwości natury formalno-prawnej i technicznej.